Fruitvale, photo courtesy of Rachel Morrison

Another Sundance Film Festival is behind us, and the year's best films have been awarded.

You can watch the awards ceremony, which was hosted by Joseph Gordon Levitt on Jan. 26, in its entirety by clicking here. To find out more about this year's jury, click here.

If you'd rather not wait to see who won, we're listing the 2013 feature film awards right here:

US Grand Jury Prize: Documentary—Blood Brother

US Grand Jury Prize: Dramatic—Fruitvale

World Cinema Grand Jury Prize: Documentary—A River Changes Course

World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic—Jiseul

Audience Award: US Documentary—Blood Brother

Audience Award: US Dramatic—Fruitvale

Audience Award: World Cinema Documentary—The Square

Audience Award: World Cinema Dramatic—Metro Manila

Audience Award: Best of NEXT—This is Martin Bonner

Directing Award: US Documentary—Cutie and the Boxer

Directing Award: US Dramatic—Afternoon Delight

Directing Award: World Cinema Documentary—The Machine Which Makes Everything Disappear

Directing Award: World Cinema Dramatic—Crystal Fairy

Waldo Salt Screenwriting Award: US Dramatic—In a World…

Screenwriting Award: World Cinema Dramatic—Wajma (An Afghan Love Story)

Editing Award: US Documentary—Gideon's Army

Editing Award: Cinema Documenatry—The Summit

Cinematography Award: US Documentary—Dirty Wars

Cinematography Award: US Dramatic—Ain't Them Bodies Saints, Mother of George

Cinematography Award: World Cinema Documentary—Who is Dayani Cristal?

Cinematography Award: World Cinema Dramatic—Lasting

US Documentary Special Jury Award for Achievement in Filmmaking—Inequality for All

US Documenatry Special Jury Award for Achievement in Filmmaking—American Promise

US Dramatic Special Jury Award for Acting—Miles Teller and Shailene Woodley in The Spectacular Now

US Dramatic Special Jury Award for Sound Design—Shane Carruth and Johnny Marshall for Upstream Color

World Cinema Dramatic Special Jury Award—Circles

World Cinema Documenatry Special Jury Award for Punk Spirit—Pussy Riot—A Punk Prayer

Short Film Audience Award—Catnip: Egress to Oblivion?

The following awards were presented at a separate ceremony on Jan. 22:

Short Film Grand Jury Prize—The Whistle

Short Film Jury Award: US Fiction—Whiplash

Short Film Award: International Fiction—The Date

Short Film Jury Award: Non-fiction—Skinningrove

Short Film Jury Award: Animation—Irish Folk Furniture

Short Film Special Jury Award for Acting—Palimpsest

Short Film Special Jury Award—Until the Quiet Comes

Mahindra Global Filmmaking Awards—Sarthak Dasgupta, The Music Teacher; Jonas Carpignano, A Chjana; Aly Muritiba, The Man Who Killed My Beloved Dead; Vendela Vida and Eva Weber, Let the Northern Lights Erase Your Name

Sundance/NHK International Filmmaker Award—Kentaro Hagiwara, Spectacled Tiger

Hilton Worldwide LightStay Sustainability Awards—Revolutionary Optimists, Hungry. Honorable mention awarded to Studio H, Jungle Fish

Indian Paintbrush Producer's Award—Toby Halbrooks and James M. Johnston, Ain't Them Bodies Saints

Alfred P. Sloan Feature Film Prize—Computer Chess